Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Adreslenebilir

Adreslenebilir Alarm Algılama İhbar Sistemi

Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Yangın başladığı andan itibaren algıladığı duman, ısı veya gazı bir panele aktararak siren, flaşör vasıtasıyla haber veren sistemlerdir. Geleneksel yani konvansiyonel algılama sistemlerinden ayrılan en önemli özelliği ise yangının başlangıç noktasını net olarak belirlemesidir. İlgili birimlere bildirim yapar. Sistem müsait ise söndürme işlevini de başlatabilir. Genellikle hayati önemin yüksek olduğu hastane, okul, yurt gibi alanlarda kullanılması uygundur.

 

Nerelerde Kullanılır?

Tehlike Sınıfı Tehlike sınıfı yüksek binalarda

Metrekare Toplam alanı 1000m2 ‘den fazla orta tehlike sınıfı binalar

Yüksek Binalar İkamet amacı olmayan yüksek binalar

51,5 m. Yüksek Binalar İkamet amacı olan binalarda  

Yatma Amacı Olan moteller, yatakhaneler, misafirhaneler, hastahaneler, huzur evleri, pansiyonlar ve benzeri

Tüm endüstriyel binalarda, tüm kaçış yollarında ve duman dedektörlerinin yanlış uyarılara neden olmadan kullanımına elverişli koridorlar, depolar, tesisat/teçhizat odaları ve benzeri, sürekli insan bulunmayan bölümlerde veya otomatik sprinkler olmayan bölümlerde tüm ortak alanlarında ve çalışma alanlarında otomatik duman algılama cihazları tesis edilecektir.

 

Sistemin Genel Çalışma Prensibi

Sistem duman yada ısı dedektörünün yangını algılayıp panele bildirmesi ile devreye girer. Kontrol paneli sinyali algıladıktan sonra siren/flaşörler vasıtasıyla bildirimde bulunur, insanları tehlikeli noktadan uzaklaşması yada yangına müdahale etmesi için uyarır. Adreslenebilir sistem sayesinde telefonla itfaiye ve önemli kişilere ulaşım sağalabilir, kapalı kapıların otomatik açılması sağlanır yada otomatik söndürme sistemi tetiklenip yangının söndürülmesi sağlanabilir. Çıkış noktalarına konulacak yangın ihbar butonları da tehlikenin erken sezilmesi durumunda yangının geniş çevrelerce duyulmasına yardımcı olacaktır.

 

Sistem Ekipmanları

Adreslenebilir Yangın Algılama Paneli, Akü, Duman Dedektörü ve Soketi, Isı Dedektörü ve Soketi, Yangın İhbar Butonu, Siren/ Flaşör

 

Standartlar

Ürünlerimiz Avrupa standartlarına ve Türk standartlarına uygun üretilmektedir. Ayrıca CE sertifikalıdır. Çalıştığımız partnerlerimiz OEM (Original Equipment Manufacturer) firmalardır. Böylelikle tasarımın tamamı NFPA ve TSE standarlarına uymaktadır.

 

Avantajları

Erken uyarı sistemidir.

Söndürme sistemini aktif hale getirir.

Yangına müdahaleyi hızlandırır.

İtfaiyeye haber verir.

Yangının çıktığı noktayı net olarak bulunmasını sağlar.

Yangın çıkış kapılarını vb. önemli alanları aktif hale getirir.

Ergonomiktir, az yer kaplar.

 

 

Referanslar