Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Konvansiyonel

Konvansiyonel Algılama İhbar Sistemi

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Yangın başladığı andan itibaren algıladığı duman, ısı veya gazı bir panele aktararak siren, flaşör vasıtasıyla haber veren sistemlerdir. Geleneksel yani konvansiyonel algılama sistemleri yangın ile ilgili olarak belirlenmiş alanda yangın çıktığını bildirir. Genel itibariyle büyük hacimlerde birden fazla zone olarak belirlenen alanlarda yangın çıkması durumunda “3 Zone Alarm” şeklinde bilgi vererek yönlendirme yangına müdahaleyi kolaylaştırır. Genellikle tehlike sınıfı düşük ve küçük hacimlerde kullanılması uygundur. Adreslenebilir sistemden farkı ise zone bazında bildirim yapmasıdır.  

 

Nerelerde Kullanılır?

Tehlike Sınıfı Tehlike sınıfı yüksek binalarda

Metrekare Toplam alanı 1000m2 ‘den fazla orta tehlike sınıfı binalar

Yüksek Binalar İkamet amacı olmayan yüksek binalar

51,5 m. Yüksek Binalar İkamet amacı olan binalarda  

Yatma Amacı Olan moteller, yatakhaneler, misafirhaneler, hastahaneler, huzur evleri, pansiyonlar ve benzeri

Tüm endüstriyel binalarda, tüm kaçış yollarında ve duman dedektörlerinin yanlış uyarılara neden olmadan kullanımına elverişli koridorlar, depolar, tesisat/teçhizat odaları ve benzeri, sürekli insan bulunmayan bölümlerde veya otomatik sprinkler olmayan bölümlerde tüm ortak alanlarında ve çalışma alanlarında otomatik duman algılama cihazları tesis edilecektir.

 

Sistemin Genel Çalışma Prensibi

Sistem duman yada ısı dedektörünün yangını algılayıp panele bildirmesi ile devreye girer. Kontrol paneli sinyali algıladıktan sonra siren/flaşörler vasıtasıyla bildirimde bulunur, insanları tehlikeli noktadan uzaklaşması yada yangına müdahale etmesi için uyarır. Çıkış noktalarına konulacak yangın ihbar butonları da tehlikenin erken sezilmesi durumunda yangının geniş çevrelerce duyulmasına yardımcı olacaktır. Zone bazında uyarı yapar. Bir zone hattı üzerine ortalama 25-30 adet dedektör bağlanabilir.

 

Sistem Ekipmanları

Konvansiyonel Yangın Algılama Paneli, Akü, Duman Dedektörü ve Soketi, Isı Dedektörü ve Soketi, Yangın İhbar Butonu, Siren/ Flaşör

 

Standartlar

Ürünlerimiz Avrupa standartlarına ve Türk standartlarına uygun üretilmektedir. Ayrıca CE sertifikalıdır. Çalıştığımız partnerlerimiz OEM (Original Equipment Manufacturer) firmalardır. Böylelikle tasarımın tamamı NFPA ve TSE standarlarına uymaktadır.

 

Avantajları

Erken uyarı sistemidir.

Yangına müdahaleyi hızlandırır.

Yangının çıktığı noktayı zone olarak bulunmasını sağlar.

Ergonomiktir, az yer kaplar.

Ekonomiktir.

 

 

Referanslar