Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Sulu Söndürme Sistemleri

Yağmurlama, Water Mist ve Köpüklü Söndürme Sistemleri

Sprinkler / Yağmurlama (Sulu) Söndürme Sistemi

En aktif kullanılan yangın söndürme sistemi olan Sprinkler; ağ misali dağıtılmış borulama sistemi ve pompa ünitesi sayesinde elde edilen yüksek basınç ve debi ile otomatik söndürme sağlamaktadır. Sprinkler Sistemi; yangını söndürmek, soğutmayı sağlamak ve gelişen yangını itfaiye gelinceye kadar sınırlamak amacı ile kurulan ve su püskürtmesi yapan otomatik sistem, doğabilecek yangının tehlike sınıfına göre, tasarım esasları, sistem tipi ve kullanılacak Sprinkler tipi belirlenmektedir.

 

Water Mist (Su Sisi)

Water Mist (Su Sisi) Yangın Söndürme Sistemi, yüksek basınçlı su ve ince fittings sisteminin hakim olduğu, su damlacıklarının mikron düzeye indirilerek sağlanan yangın söndürme sprey sistemidir. Boru çapları küçüldükçe ve basınç arttırıldıkça su spreyinin temas ettiği yüzey ve damlacıkların bölündüğü kat sayısı artar. Sprinkler sistemine göre su kullanımı %90 daha azdır. Yangını soğutur, oksijeni ortamdan uzaklaştırır ve daha fazla yüzeye nüfus ederek yangının yayılmasını önler. Elektronik, Kimyasal ve Hassas Noktalarda güvenle kullanılabilir.

 

Köpüklü Söndürme Sistemi

Köpük; su, hava ve köpük konsantresinin uygun karışımıyla elde edilir.

                   Su + Köpük Konsantresi + Hava à Köpük

  • Yağ ve sudan daha düşük yoğunluktadır.
  • Küçük kabarcıklardan meydana gelen kararlı bir kütledir.
  • Düşey ve yatay yüzeylere yapışabilir.
  • Yanan sıvının üzerine bir örtü vazifesi görerek havanın içeri girişini ve parlayabilen gazların dışarı çıkışını önler. Bu özelliklerini uzun süre devam ettirebilir.
  • Özellikle A ve B sınıfı yangınlarda etkilidir.

 

Davlumbaz Söndürme Sistemi

Yağ kaynaklı yangınlarda mutfaklar, yangın riski en yüksek olan yerlerin başında gelir. Mutfak yangınlarının büyümesi daha kolay olabilir, müdahale etmek ise hayati önem taşımaktadır. Yağ yangınlarını söndürmek çok zordur ama Davlumbaz Tipi Otomatik Yangın Söndürme Sistemi ile mutfaktaki çıkabilecek yangın hızlı ve etkili bir şekilde söndürülmektedir. Oteller, alışveriş merkezleri, hastaneler, restoranlar vb. yerlerin mutfaklarında uygulanmaktadır. Manuel ve otomatik seçenekleriyle her zaman koruma sağlamaktadır.

Referanslar